Довідник для інструкторів УФС "СРУБ"

Історія та філософія УФС "СРУБ"

УФС «СРУБ» створена для навчання бажаючих безпечній поведінці в екстремальних ситуаціях, пов'язаних з самозахистом у випадках фізичного нападу.

Людей, які створили СРУБ, об’єднала доля, спільні цінності, погляди та діяльність. Засновником та ініціатором виступив Четверіков Олександр Феодосійович, який має багаторічний досвід інструкторської діяльності в сфері військово-спортивної підготовки, зокрема, в силових відомствах, починаючи ще з початку часів Незалежності.
Перші групи СРУБу почали тренувались в кінці 90-х. Приклались до початків розвитку організації пластун-сеньйор Олександр Скоробський, а також Микола Фесенко.

Джерелами СРУБ як методики підготовки є:
 • Народна бойова традиція на території України з давніх часів, козаччини та ХХ ст.;
 • Напрацювання сил спеціального призначення в сфері бойових систем;
 • Науково-практичні дослідження питань безпеки, виживання та поведінки в екстремальних умовах.

Місія УФС «СРУБ»: створення національної прикладної системи самозахисту для цивільних осіб, побудованої на кращих бойових традиціях українського народу та силових відомств з урахуванням сучасних світових викликів та тенденцій.

Метою стало створення групи інструкторів, які б розвивали свою, національну систему самозахисту, побудовану на кращих бойових традиціях українського народу та силових відомств.

СРУБ задумана не тільки як самооборона і рукопашний бій, а як комплексна система готовності людини до дій в екстремальних ситуаціях. Тому в організації почали розвиватись різні прикладні напрямки, окрім «рукопашки» – захист проти озброєних нападників, проти групового нападу, дії в обмежених умовах, різні види стрільби, виживання, тактика малої групи.
З 2007 року в співпраці із скаутською організацією «Пласт» почали проводитись щорічні цикли підготовки бажаючих по різних напрямках, які завершувались влітку табором «Легіонер».
В 2010-2011 роках були проведені курси підготовки інструкторів СРУБ для молодіжних громадських організацій.
СРУБ як методика підготовки використовується охоронною компанією «АСУР» для підготовки охоронців на спеціальних курсах спільно із державним вузом. Також був досвід проведення кількох міжнародних семінарів для представників країн Азії та Африки.

Всього за період 2007-2015 років проведено 14 навчально-практичних семінарів для близько 400 учасників та 5 таборів «Легіонер», на яких побувало близько 220 таборовиків. Надана інструкторська допомога для реалізації програми пластових таборів «Легіон» 10, 12, 13, 14, 16, 18, а також інших громадських виховних організацій (МНК, Національний Альянс та ін.). Проведено 10 регіональних семінарів для УМВС в Івано-Франківській, Волинській, Рівненській, Харківській, Київській та ін. областях. Декілька років учні СРУБ ставали призерами чемпіонатів Європи та світу, в розділі self-defence та інших видах.

Протягом 2014-2015 років інструктори СРУБ, численні учні, учасники тренінгів та вишколів взяли чи ще беруть участь в АТО. В 2014 році спільно із Товариством сприяння обороні України створений навчально-вишкільний центр під Києвом, на якому було підготовлено більше тисячі добровольців на Схід. Пізніше на основі цієї інструкторської групи було створено батальйон особливого призначення, який входив в сили спеціальних операцій штабу та виконував антидиверсійні та контрозвідувальні завдання.

Зараз СРУБ – це Українська Федерація Самозахисту «СРУБ», яка сприяє вихованню нашої молоді на відповідальних, свідомих і повновартісних громадян держави та лідерів, зокрема, через комплексну діяльність в сфері патріотичного виховання.
Прогpaмa Української Федерації Самозахиста СРУБ (УФС «СРУБ») орієнтована на чотири стовпи для розвитку людини: ТІЛО, РОЗУМ, ЕМОЦІЯ, ВОЛЯ.

B основі підготовки закладені тези:
 • Ми створені за «образом», а шлях – це наші знання, вміння і навички;
 • Вмій захиститися так, щоб нападник відмовився від своїх подальших дій;
 • Поважай ближнього, поділися вміннями з ним, ґрунтуючись на досвіді;
 • Процес життя є не процес врівноваження із зовнішнім середовищем, а активне подолання цього середовища;
 • Будь єдиним тілом і душею;
 • Віра – це основний твій стрижень.

Основні вектори поведінки при самозахисті:
 1. Вижити, тобто зберегти життя;
 2. Захиститися з мінімальними втратами;
 3. Надати допомогу іншим в захисті.

На що звертаємо увагу при навчанні:
 • Використання рухових актів;
 • Апперцепція;
 • Використання слабких місць у нападника;
 • Використання будь-яких предметів, які можуть бути поруч;
 • Вигідне використання навколишнього середовища.